Licznik odwiedzin: 72510
Z życia Sekcji

Sprawy organizacyjne
   

2021-02-07 WEBINARIUM NA TEMAT LIDARU

Krzysztof Borkowski

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

kilka miesięcy temu (13.09.2020) informowaliśmy o odkryciu najwyższego drzewa w Polsce – daglezji z Nadleśnictwa Ujsoły. Odkrycia dokonano, nie tak jak dotychczas w lesie, lecz za biurkiem, na ekranie komputera. Odkrywcą był pan Łukasz Tram, pracownik Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Krakowa, który analizował dane otrzymane ze skanowania terenów leśnych przy pomocy lidaru*). Uzyskane tą drogą wyniki zostały w pełni potwierdzone w terenie.

Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z nowoczesną techniką pomiarową, która umożliwia skanowanie powierzchni ziemi z powietrza.

Aby dowiedzieć się więcej zwróciłem się do profesora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr. hab. pana Piotra Wężyka z prośbą o przybliżenie nam tematu. Profesor Wężyk pasjonuje się technologią LIDAR od kilkunastu lat i obcuje z nią na co dzień, pracując w Katedrze Zarządzania Zasobami Leśnym na Wydziale Leśnym Uniwersytetu. Profesor bez wahania zgodził się spełnić prośbę i zaproponował (pandemia) przeprowadzenie stosownego webinarium.

Uznając, że temat jest bardzo ciekawy oraz dotyczy nie tylko pomiarów wysokości drzew, ale dużo szerszego spektrum spraw związanych z dendrologią, poprosiłem naszego Prezesa, dr. Marcina Kubusa o zajęcie się sprawą. Prezes zadziałał skutecznie. Poniżej zamieszczam fragment informacji dotyczącej webinarium, którą od niego otrzymałem.

Polskie Towarzystwo Dendrologiczne zakupiło licencję roczną umożliwiającą korzystanie z platformy Zoom dla 100 osób (w razie dużego zainteresowania możemy powiększyć liczbę uczestników naszych zdalnych spotkań). W związku z tym zachęcamy do korzystania z tej formy spotkań w ramach funkcjonowania naszych oddziałów i sekcji. Niebawem zorganizujemy webinarium na temat wykorzystania technologii LIDAR w zieleni miejskiej (to dzięki aktywności kolegi Krzysztofa Borkowskiego) - za kilka dni roześlemy formularze zgłoszeniowe do naszych członków.

Dla wyjaśnienia – podczas webinarium będą poruszane różne tematy, nie tylko ten dotyczący zieleni miejskiej. Członków naszej Sekcji z pewnością zainteresuje sprawa pomiaru wysokości drzew.

Przewodniczący Sekcji

*) Z Wikipedii: Lidar (angielski akronim utworzony od wyrażenia: Light Detection and Ranging) – metoda pomiaru odległości poprzez oświetlanie celu światłem laserowym i pomiar odbicia za pomocą czujnika. Różnice w czasie powrotu wiązki lasera oraz zmiana długości fali mogą być następnie wykorzystane do tworzenia trójwymiarowego modelu. Ma zastosowania naziemne, lotnicze i mobilne.

Wstecz