Licznik odwiedzin: 175189
Z kraju i ze świata      
   

2023-01-19 NOWE NAJWYŻSZE NOTOWANE DRZEWO LIŚCIASTE W POLSCE: 48.6 M BUK POSPOLITY! /
THE LATEST DISCOVERY - PROBABLY THE TALLEST DECIDUOUS TREE IN POLAND, EUROPEAN BEECH 48,6 M   

Łukasz Wilk, Przemysław Wilk i Piotr Gach

We współczesnym świecie, gdzie każda najmniejsza informacja błyskawicznie dociera siecią łączy internetowych do milionów odbiorców na całym świecie, coraz trudniej odnaleźć wyjątkowe okazy drzew, które nie są znane szerszej grupie społeczeństwa. Tym bardziej cieszy odkrycie, jakiego udało nam się dokonać w ostatni dzień 2022 roku. Jak wiadomo, zimowy czas (mimo krótkiego dnia i często trudnych warunków pogodowo-terenowych) sprzyja poszukiwaniu leśnych olbrzymów w lasach z istotnym udziałem gatunków drzew liściastych. Dwaj z nas – Łukasz i Przemysław Wilkowie, penetrując wąwozy w obrębie kompleksu leśnego zlokalizowanego na Pogórzu Rożnowskim nieopodal Tarnowa zwrócili uwagę na gonny, majestatyczny okaz buka zwyczajnego. Już na pierwszy rzut oka dało się odczuć ogrom jego dostojnej sylwetki, a przez głowę przebiegła myśl – będzie kolejny rekord. Ponieważ do końca krótkiego, zimowego dnia było już blisko i światła coraz mniej należało się spieszyć z pomiarami dalmierzem laserowym, a gęstwina młodych, obsiewających się masowo buków w przerzedzonym cięciami drzewostanie oraz nasilający się wiatr halny zadania nie ułatwiały. Po wielu próbach uznaliśmy wartość wysokości 48 m za miarodajną i wystarczająco „ostrożną”. Mając zmierzony obwód w pierśnicy (237 cm) i wykonawszy fotografie dokumentujące opuszczaliśmy szarzejący o zmierzchu las rozmawiając o wielkim sukcesie na koniec roku prowadzeni przez wznoszący się po niebie księżyc.

Dwa tygodnie później powróciliśmy do lasu w towarzystwie znanego „łowcy drzew” Piotra Gacha i w korzystniejszych warunkach świetlnych, przy spokojniejszej pogodzie powtórzyliśmy pomiary obwodu pnia oraz wysokości. Nasz buk-olbrzym okazał się jeszcze wyższy – wspólnie przyjęliśmy wartość 48.6 m, czyli absolutny rekord kraju, ścisła czołówka światowa! Warto dodać, że wynik pomiarów, jakkolwiek wystarczająco precyzyjnych przyjęliśmy z ostrożnością i uwzględniając niedoskonałości pomiaru powodowane trudnościami terenowymi. Z tego względu warto kiedyś zmierzyć tego okazałego buka przy pomocy taśmy mierniczej bądź z wykorzystaniem odpowiedniej klasy drona, a uzyskana i potwierdzona wysokość może jeszcze nawet wzrosnąć.

Rekordowy buk zwyczajny rośnie w wąwozie uchodzącym do doliny potoku Szczepanowickiego, u podstawy stoku, w przerzedzonym cięciami odnowieniowymi stu kilkudziesięcioletnim drzewostanie bukowym zlokalizowanym w oddziale 66a na terenie leśnictwa Pleśna (Nadleśnictwo Gromnik, wschodnie obrzeża miejscowości Dąbrówka Szczepanowska w gminie Pleśna, województwo małopolskie). Warto jeszcze wspomnieć, że w otoczeniu odnalezionego giganta, pomimo okresowych cięć w ramach prowadzonej gospodarki leśnej nadal zachowało się sporo niewiele niższych, 40-45 metrowych buków, co świadczy o wyjątkowości okolicznych lasów.

Łukasz Wilk, Przemysław Wilk i Piotr Gach

2023-01-19 2023-01-19
Najwyższe drzewo liściaste w Polsce: 48.6 m buk pospolity wraz z jednym ze swoich odkrywców - Przemysławem Wilkiem.
Fot. Łukasz Wilk, 2023 r.

2023-01-19 2023-01-19
Rekordowy pod względem wysokości buk ma pień o obwodzie zaledwie 237 cm. Widok tego pnia z dołu robi jednak ogromne wrażenie.
Fot. Łukasz i Przemysław Wilk (zdjęcie po lewo) i Piotr Gach (zdjęcie po prawo), 2023 r.

Wstecz