Licznik odwiedzin: 137545
Z kraju i ze świata      
   

2022-05-18 DĄB Z MRZEŻYNA – CIĄG DALSZY

Krzysztof Borkowski

W ostatnich dniach kwietnia zamieściliśmy notatkę nt. okazałego dębu z Mrzeżyna w woj. zachodniopomorskim, któremu, być może, grozi wycinka, a jej powodem ma być budowa lokalnej drogi. W notatce zamieściliśmy zdjęcie dębu i mapkę sytuacyjną przesłane nam przez zaniepokojonego sytuacją mieszkańca tego terenu. W notatce opisaliśmy też trudności, jakie pojawiły się podczas próby nawiązania kontaktu z Urzędem Gminy i Burmistrzem Trzebiatowa. Pierwszy e-mail został wysłany do Urzędu 17-go marca, a po upływie kilkunastu dni ponowiliśmy korespondencję. Pomimo upływu kilkudziesięciu dni, do dzisiaj, na nasze pytania nie dostaliśmy odpowiedzi.

O sprawie mrzeżyńskiego dębu powiadomiliśmy jakiś czas temu Zarząd Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. W dniu 14 maja Prezes PTD, prof. ZUT, dr Marcin Kubus odwiedził Mrzeżyno, dokonał oględzin i pomiarów dębu oraz przeprowadził rozmowy z osobami mieszkającymi w jego sąsiedztwie. Oto fragment opisu drzewa jego autorstwa:

Wymiary: najmniejszy obwód - 465 cm na wys. 1 m; 513 cm na wys. 1,3 m n.p.g. (wchodzą podstawy przewodników), wysokość 16,5 m; średnia średnica korony 22 m. Okaz wieloprzewodnikowy, malowniczo, oryginalnie zbudowany, bez zewnętrznych śladów uszkodzeń, podstawy przewodników łagodnie uformowane. Witalność, kondycja - super, posusz naturalnie się wydzielający w zakresie 7%. Rzeka w pobliżu więc poziom wód gruntowych jest pewnie optymalny, stąd pewnie jego b. dobry stan fitosanitarny. Ma przestrzeń dla korzeni, świetnie oświetlony - stan zachowania dębu jest miarą warunków w jakich żyje.

Opinia profesora Kubusa, dendrologa, który na co dzień, zawodowo wykonuje ekspertyzy drzew, stawia w innym świetle sprawę ewentualnej wycinki dębu. To nie jest już emocjonalny apel miłośnika przyrody, którego też nie można lekceważyć, ale opinia eksperta oparta na naukowej wiedzy i praktycznym doświadczeniu. Najwyższy czas, aby kompetentne osoby z UG w Trzebiatowie przedstawiły swoje zdanie i propozycje rozwiązania problemu. Załączone zdjęcia wykonał prof. Kubus.

Przewodniczący Sekcji

2022-05-18
Mrzeżyno - dąb

2022-05-18
Mrzeżyno - dąb

2022-05-18
Mrzeżyno - dąb, 465 cm na wys. 1,0 m

Wstecz