Licznik odwiedzin: 110456
Z kraju i ze świata      
   

2022-04-27 DĄB Z MRZEŻYNA

Krzysztof Borkowski

W pierwszej połowie marca b.r. zostaliśmy powiadomieni o niebezpieczeństwie, jakie zawisło nad okazałym dębem rosnącym w zachodniopomorskim Mrzeżynie, w gminie Trzebiatów. Autor informacji, p. Michał dołączył do e-maila zdjęcie drzewa, mapkę sytuacyjną i podał obwód jego pnia - 470 cm, czyli znacznie powyżej pomnikowego kryterium. Na zdjęciu, które za zgodą autora zamieszczamy, dąb prezentuje się bardzo okazale. Zagrożeniem dla jego bytu ma być planowana budowa drogi przebiegającej w miejscu, gdzie dąb rośnie.

W tej sytuacji, aby dowiedzieć się więcej, zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Trzebiatów z prośbą o podanie aktualnego wykazu drzew pomnikowych z terenu Gminy oraz o dane kontaktowe osoby, która w Urzędzie zajmuje się sprawami ochrony przyrody. Chodziło m.in. o wyjaśnienie prawnego statusu dębu, o kompetentne informacje nt. planowanej budowy i związanej z nią sytuacji drzewa.

Pierwszy e-mail został wysłany w dniu 17 marca b.r. na adres sekretariat@trzebiatow.pl. Po upływie dwunastu dni, w dniu 29 marca, ponowiliśmy prośbę wysyłając e-mail na ten sam adres. W dniu 5 kwietnia wysłaliśmy e-mail do Burmistrza Trzebiatowa burmistrz@trzebiatow.pl z prośbą o pomoc w nawiązaniu kontaktu z Urzędem w sprawie dębu. Do dzisiaj, to jest do 26 kwietnia, żadnej odpowiedzi z Trzebiatowa nie otrzymaliśmy.

Przedstawiamy zapis czynności podjętych przez Sekcję w sprawie dębu z Mrzeżyna, aby zilustrować trudności, z jakimi spotykamy się przy podejmowaniu działań w sprawach ochrony drzew. W tym wypadku nie chodzi jeszcze o konkretne kroki ochronne, a tylko o zebranie informacji niezbędnych do oceny sytuacji. Być może, po ich otrzymaniu, sprawa byłaby wyjaśniona jednoznacznie, bez potrzeby podejmowania dalszych czynności. Ale do takiego lub innego rozwiązania niezbędne jest poznanie stanowiska i argumentów wszystkich stron.

Brak odpowiedzi ze strony Urzędu Gminy i Burmistrza nie pomaga w wyjaśnieniu sprawy, która jest ważna zarówno dla obywateli angażujących się w ochronę lokalnej przyrody, jak również dla Sekcji Drzew Pomnikowych PTD, która, m.in., w tym celu została powołana.

Czy piękny dąb z Mrzeżyna jest rzeczywiście zagrożony wycinką, tego nie wiemy. Ale jeśli takie zagrożenie istnieje, wypada zbadać, czy jest szansa na jego zachowanie. Jak zawsze w takich sytuacjach kluczowy jest bieg czasu. Każda zwłoka te szanse pomniejsza, a milczenie władz Gminy w Mrzeżynie ewidentnie do tego się przyczynia.

Jeśli w ciągu najbliższych dni sytuacja nie ulegnie zmianie, zwrócimy się o pomoc do Zarządu naszego Towarzystwa.

Zarząd Sekcji Drzew Pomnikowych
Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego

2022-04-27
Dąb z Mrzeżyna

Wstecz