Licznik odwiedzin: 158237
Z kraju i ze świata      
   

2021-12-27 NOWY REKORD POLSKI WYSOKOŚCI RODZIMEGO DRZEWA: 55-METROWY ŚWIEK POSPOLITY W SUDETACH! /
THE HIGHEST NORWAY SPRUCE IN POLAND   


  

Piotr Gach

Minęło zaledwie 2.5 miesiąca od czasu, gdy pisaliśmy o odkryciu przez zespół MGGP Aero z panią Agnieszką Ptak nowego najwyższego drzewa w Polsce - rosnącej w Górach Bardzkich w Sudetach 59.4 m daglezji zielonej. Kilka dni temu dostaliśmy informację o kolejnym spektakularnym odkryciu dokonanym przez ten sam zespół. Tym razem jest to mierzący 55.07 m świerk pospolity. Drzewo to jest najwyższym notowanym obecnie drzewem należącym do rodzimych gatunków w Polsce, o ponad 3 metry wyższym od dotychczasowego rekordzisty (czyli mierzącego 51.8 m świerka pospolitego rosnącego w rezerwacie Śrubita w Beskidzie Żywieckim).

Nowy rekordzista charakteryzuje się symetrycznie stożkowatą koroną i wysoko oczyszczonym z gałęzi pniem o obwodzie 4.05m. Dodatkową ciekawostkę stanowi fakt, że drzewo rośnie w odległości zaledwie 600 metrów od wspomnianej wyżej rekordowej w Polsce, 59.4 m daglezji zielonej.

Sekretarz Sekcji


  

A few weeks ago, a new, tallest norway spruce (Picea abies) in Poland was discovered. The discovery was made by the MGGP Aero team using lidar data analysis. The tree grows in the Bardzkie Mountains (Sudetes) and is 55.07 m high. The measurement result was confirmed by traditional methods, using a tape measure.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć pobranych, za zgodą pana Dominika Kopcia, ze strony MAPA DRZEW.

2021-12-27
Pokrój największego świerka pospolitego rosnącego w Polsce
(Nadleśnictwo Bardo Śląskie).

2021-12-27
Przekrój poprzeczny przez chmurę punktów obrazujący najwyższe rodzime drzewo (świerk pospolity z Nadleśnictwa Bardo Śląskie)
i umieszczony obok dla porównania typowy blok mieszkalny o wysokości 34 metrów.

2021-12-27
Pomiar wysokości wykonywany poprzez umieszczenie miarki na czubku korony (na zdjęciu z lewej Bartłomiej Król)
i odczytanie wartości u jego podstawy (na zdjęciu z prawej Ewa Zaraś-Januszkiewicz).

Wstecz