Licznik odwiedzin: 72518
Z kraju i ze świata      
   

2021-02-23 NOWA KSIĄŻKA O NIEMIECKICH DRZEWACH / NEW BOOK ABOUT GERMAN TREES   


  

Krzysztof Borkowski

Pandemia spowodowała, że wyjazdy, szczególnie te dalsze, są utrudnione, a często niemożliwe. Nic jednak nie trwa wiecznie, wirus zostanie pokonany, a my zaczniemy ponownie wędrować po Polsce i świecie.

Wymuszone przesiadywanie w domu ma też i dobre strony, ten czas można wykorzystać do przygotowania podróżniczych planów. Pomoże nam w tym, obok Internetu, dobrze napisany, zawierający wszystkie niezbędne informacje przewodnik. Przysłowiowe wędrowanie palcem po mapie pobudza wyobraźnię i inspiruje, a przewodnik pomaga ułożyć konkretny program na wycieczkę. I nie musi to być od razu aleja baobabów na Madagaskarze czy Sequoia National Park.

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, mają nie tylko wiele wspaniałych pomnikowych drzew, ale również bogatą, związaną z nimi, literaturę. W ubiegłym roku pojawiła się nowa, ciekawa pozycja - „Die starken Bäume Deutschlands – 111 faszinierende Naturerben und ihre geschichten”. W swobodnym tłumaczeniu brzmi to mniej więcej tak – „Niemieckie drzewa-twardziele. 111 fascynujących pomników przyrody i ich historie”.

Jest to praca zbiorowa, w której dwudziestu pięciu autorów, głównie dendrologów przedstawiło 111 niemieckich drzew. W doborze nie stosowano tradycyjnych kluczy takich jak obwód pnia, wysokość czy wartość historyczna. Drzewa dobierano, jeśli można o drzewach tak mówić, według cech ich charakteru – wytrwałości, odporności na przeciwności losu, czy możliwości adopcji do zmieniającego się otoczenia i warunków w jakich egzystują. Nie oznacza to, że nie ma wśród nich drzew o rekordowych wymiarach – jest najgrubsza niemiecka lipa „ Dicke Linde” o ponad siedemnastometrowym obwodzie pnia, jest najwyższe w Niemczech drzewo– daglezja o wysokości 67,7 m, czy robinia, której pień ma ponad 7,5 m obwodu. W książce znalazły się też drzewa posiadające fascynującą historię, mroczne tajemnice i ciekawe legendy. Szczegółowym opisom towarzyszą zdjęcia i dokładne informacje o lokalizacji.

Wydawca: Quelle & Mayer, Wiebelsheim, 2020, ISBN 978-3-494-01814-0
Format 21 x 28 cm, twarda okładka, cena 29,95 €.

Redaktorem książki i jednocześnie autorem kilku zawartych w niej opisów drzew jest prof. dr Andreas Roloff z Instytutu Botaniki Leśnej na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. www.nationalerbe-baeume.de

Zdjęcia towarzyszące notatce zostały użyte za zgodą autorów.


  

Our western neighbors, Germany, have not only many great monumental trees, but also a wealth of literature related to them. Last year, a new, interesting item appeared - "Die starken Bäume Deutschlands - 111 faszinierende Naturerben und ihre geschichten". In free translation, it goes something like this - “German tough trees. 111 fascinating natural monuments and their stories ”.

The editor of the book and the author of several descriptions of trees contained in it is prof. Dr. Andreas Roloff from the Institute of Forest Botany at the Technical University of Dresden. www.nationalerbe-baeume.de

Publisher: Quelle & Mayer, Wiebelsheim, 2020
Size 21 x 28 cm, hard cover, price € 29.95
ISBN 978-3-494-01814-0

Przewodniczący Sekcji

2021-02-21
Okładka

2021-02-21
Lipa “Dicke Linde” z Heede w Dolnej Saksonii, obwód 17,3 m, fot. Eike J. Jablonski (DDG)

2021-02-21
Ostrokrzew z Braunfels w Hesji, obwód 2,9 m, fot. Andreas Roloff (TU Dresden)

2021-02-21
Sosna “Ruinenkiefer” z Bad Herrenalb w Badenii -Wirttembergii, obwód 1,8 m,
fot. Andreas Roloff (TU Dresden)

2021-02-21
Dąb „Grabeiche” z Nöbdenitz wTuryngii, obwód 10,3 m, fot. Gordon Mackenthun (ECTF)

Wstecz