Licznik odwiedzin: 65710
Z kraju i ze świata      
   

2020-09-13 NOWE NAJWYŻSZE DRZEWO W POLSCE: 58.2 M DAGLEZJA ZIELONA /
THE NEW HIGHEST TREE IN POLAND: 58.2 M DOUGLAS FIR   


  

Piotr Gach

Około miesiąc temu informowaliśmy o prawdopodobnym nowym rekordzie wysokości drzewa w Polsce. Dziś można to już z całą pewnością stwierdzić - mamy nowy rekord! Ale po kolei - fakty i ich chronologia przedstawiają się następująco.

W sierpniu b.r. pan Łukasz Tram, na co dzień pracujący w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział w Krakowie, poinformował na Facebooku o odkryciu przez niego w Nadleśnictwie Ujsoły daglezji zielonej o wysokości ok. 58 m, a więc o 1 m wyższej niż dotychczasowa rekordzistka - także daglezja zielona, rosnąca w okolicach Mesznej (nadleśnictwo Bielsko). Podobnie jak p. Kozubek w przypadku daglezji z Mesznej, także i pan Tram do wstępnej analizy posłużył się danymi lidarowymi. Następnie pojechał na miejsce z dalmierzem laserowym Nikon Foresty Pro II i osobiście zmierzył drzewo. Średnia z dużej liczby pomiarów wyniosła 58 m.

Napisałem do p. Trama maila z prośbą o wskazanie dokładniejszej lokalizacji drzewa aby aby ktoś z naszej Sekcji mógł pojechać na miejsce i dokonać pomiaru. Otrzymałem wyczerpującą odpowiedź jak również umówiliśmy się na wspólne pomiary w październiku.

Około tydzień temu p. Łukasz Tram przysłał kolejną wiadomość. Informował w niej, że Nadleśnictwo Ujsoły zorganizowało wykonanie pomiaru rekordowej daglezji taśmą mierniczą przez szyszkarzy. Otrzymany wynik wyniósł 58.2 m, a więc zgodził się prawie idealnie z uzyskanym przez p. Trama przy pomocy dalmierza laserowego.

Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Ujsoły, p. Wojciech Mrowiec przysłał nam relację z tego wydarzenia, którą przytaczamy:
Na najwyższą daglezję wspinał się Pan Marcin Trybała, na sąsiednie drzewo wspinał się Pan Bartłomiej Hojdas (autor zdjęć, pomoc przy pomiarze). Pomiar został wykonany za pomocą stalowej taśmy wciągniętej do góry przy pomocy liny, odcinek wierzchołkowy został „domierzony” za pomocą krótkiej taśmy przy asyście Bartłomieja Hojdasa. Ponieważ drzewo rośnie na stoku to wysokość została określona zgodnie z metodyką urządzania lasu, czyli od strony stoku.
Informacja o rekordowej daglezji znalazła się także na stronie Nadleśnictwa Ujsoły.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości - mamy nowy rekord wysokości drzewa w Polsce: 58.2 m. Należy on do daglezji zielonej z Nadleśnictwa Ujsoły i jest o prawie 1 metr większy niż dotychczasowy, należący do daglezji z Nadleśnictwa Bielsko. Dodajmy, że nasze najwyższe rodzime drzewa - świerki i jodły - nie przekraczają w tej chwili 52 m wysokości.

Oczywiście kiedy wspomniana wyżej październikowa wyprawa dojdzie do skutku, niezwłocznie o niej poinformujemy i zamieścimy zdjęcia.

Sekretarz Sekcji
Piotr Gach


  

A few weeks ago we informed about finding the new tallest tree in Poland, and we can confirm this news now. In the forests of the Ujsoły Forest District there is a Douglas fir 58.2 m high. Its discoverer is Mr. Łukasz Tram from Kraków, who found a record tree by analyzing the lidar data from this area. The result of the measurement was confirmed by employees of the Ujsoły Forest District, who performed the measurement directly on the tree with the use of a measuring tape and a pole.

Section Secretary
Piotr Gach

2020-09-13
Rekordowa daglezja - rozkład gęstości. Fot. Łukasz Tram, 2020 r.

2020-09-13 2020-09-13
Rekordowa daglezja. Fot. Bartłomiej Hojdas, 2020 r.
Przygotowania do wejścia na drzewo. Fot. Bartłomiej Hojdas, 2020 r.

2020-09-13 2020-09-13
Szyszkarz, p. Marcin Trybała w trakcie wspinaczki.
Fot. Bartłomiej Hojdas, 2020 r.
Marcin Trybała mierzy najwyższe, znane obecnie polskie drzewo i jednocześnie
ustanawia polski rekord wysokości we wspinaniu na drzewa. Fot. Bartłomiej Hojdas, 2020 r.

2020-09-13
Rekordzistka Polski w asyście swego odkrywcy, p. Włodzimierza Trama (w czapce)
i p. Jana Lacha, który asystował przy pomiarach. Fot. Jan Lach., 2020 r.

Wstecz