Licznik odwiedzin: 65734
Z kraju i ze świata      
   

2020-09-06 KOLEJNY POŻAR DĘBU - POMNIKA PRZYRODY / A FIRE OF A MONUMENTAL OAK   


  

Krzysztof Borkowski

Do długiej listy polskich drzew pomnikowych, które spłonęły w ostatnich latach, dołączył kilka dni temu dąb „Wincenty” z Podkarpacia. Dokładny opis zdarzenia zawarty jest w informacji prasowej rzecznika RDLP w Krośnie, pana Edwarda Marszałka, który wyraził zgodę na powtórzenie jej wraz z materiałem fotograficznym na naszej Stronie.

Przewodniczący Sekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Krosno, 03.09.2020 r.
Zn.spr.: DR.0620.93.2020
INFORMACJA PRASOWA

Palił się dąb „Wincenty”

W czwartek 3 września w lesie Dębina w Krościenku Wyżnym (Nadleśnictwo Dukla) miał miejsce pożar pomnikowego dębu „Wincentego”. Akcja OSP z Krościenka Wyżnego pozwoliła na szybkie stłumienie ognia.

Wydobywający się z dziupli płomień zauważył około godziny 6.30 pracownik Nadleśnictwa Dukla, powiadamiając o fakcie nadleśniczego, ten zaś wezwał Straż Pożarną. Przybyli na miejsce strażacy OSP z Krościenka Wyżnego, po usunięciu siatki zabezpieczającej dziuplę, rozpoczęli gaszenie.
- Dąb wydaje się być spróchniały dość wysoko. Dym wydobywa się ze szczelin na wysokości kilku metrów – relacjonował kierujący akcją Marcin Michna z OSP w Krościenku Wyżnym. Po około godzinnym działaniu pożar ugaszono. Pracownik Nadleśnictwa będzie dozorował miejsce zdarzenia.
- Wygląda to na celowe podpalenie, do którego musiało dojść w nocy. – mówi obecny na miejscu Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla - Dziupla była zabezpieczona siatką, bowiem w maju 2015 roku mieliśmy podobny incydent. Wówczas pożar ugaszono a dąb został poddany zabiegom konserwatorskim. Miejmy nadzieję, że tym razem temperatura wytworzona pożarem murszu nie zabije tkanki żywej drzewa i wciąż będziemy mogli się cieszyć widokiem jednego z najstarszych dębów w polskich lasach.

Drzewo rośnie nieopodal leśnego parkingu i ścieżki spacerowej, jest więc często odwiedzane przez ludzi. Ma około 450 lat, obwód 550 cm, wysokość 28 m, od 1966 roku jest pomnikiem przyrody. Jest jednym z elementów Literackiego Szlaku Drzew, opracowanego przez redakcję gazetki szkolnej „Kleks”, obejmującego siedem drzew nazwanych imionami poetów i pisarzy związanych z Krościenkiem Wyżnym. W 2014 roku dąb „Wincenty” zdobył II miejsce w plebiscycie Drzewo Roku Klubu GAJA. W tymże roku ustawiono przy nim kamienny obelisk. . Imię otrzymał w 2004 roku na wniosek Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina”, zawdzięcza je Wincentemu Polowi, który bywając w Krościenku Wyżnym, siadywał pod tym drzewem i tu miał pisać swe wiersze (na przykład „Królewskie dęby”). Jeden z jego utworów dedykowany został właścicielom dworu, w którym gościł – Jabłonowskim. Wiersz ten mówi wprost o tejże Dębinie.

Dąb ten był od lat wdzięcznym tematem także dla innych pisarzy i poetów, jak również dla fotografików, rysowników i malarzy. Przebywająca tu siostra Aleksandra Fredry, Zofia z hr. Szeptycka napisała „Rozmowę ze starym dębem w Krościenku”, która została opublikowana 5 października 1881 r.:

„Stary dębie, coś ty widział, gdyś był młody? – powiedz?”

„Gdym był młody?... dawno to, dawno… i zaledwo już pomnę… dolatuje mnie czasem woń pierwszych kwiatów, które rozpoznałem, a z nią pierwszy zrozumiany promień słońca, i gwiazdy z nieba pierwsze ku mnie spojrzenie… pamiętam u stóp mych, w krzaku polnej róży, słowicze gniazdo, a nade mną skowronka śpiewny lot… pamiętam z szelestem liści moich ulatujące roje młodych złocistych marzeń… a na łące pustych śmiechów zdrowy szał… Wiem, że lubemi mi były dzieci pustota, młodzieży dzielność, uczonych wiara, starców spokój”.

Krótki film na: https://www.facebook.com/watch/?v=1039869696463388

Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Edward Marszałek i Zbigniew Żywiec


  

On September 3, 2020, the "Wincenty" oak, a natural monument from Krościenko Wyżne in the Podkarpackie voivodeship, was set on fire. Thanks to the quick reaction of forestry services and the fire brigade, the fire was extinguished. It is suspected that it was a deliberate arson. The oak is about 450 years old, 28 m high, and its trunk is 5.5 m in circumference. For years, the tree has been a grateful subject for writers and poets, as well as for photographers, cartoonists and painters.

2020-09-06
Płonący dąb „Wincenty” - fot. Zbigniew Żywiec

Wstecz