Licznik odwiedzin: 925
Z kraju i ze świata
   

2019

10 maja 2019 r. Klon Dębu Wybickiego w Będominie

Jednym z bardziej znanych polskich drzew pomnikowych jest Dąb Wybickiego z Będomina na Pomorzu. Dąb, którego wiek ocenia się na około 450 lat, rośnie w sąsiedztwie Muzeum Hymnu Narodowego. Podczas długiego majowego weekendu posadzono w Będominie jego trzyletni klon. Stało się to możliwe dzięki pracy naukowców z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, wspieranych finansowo przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych, którzy kilka lat temu podjęli próbę namnażania najsławniejszych polskich dębów metodą in vitro. Długotrwałe i kosztowne badania zakończyły się sukcesem – sklonowano Rusa z Rogalina i Dąb Wybickiego z Będomina.

 Informację o posadzeniu nowego Rusa zamieściliśmy pod koniec kwietnia.  Dzięki uprzejmości p. Adama Kiedrowskiego, redaktora portalu Nowe Pomorze otrzymaliśmy zgodę na prezentację zdjęcia z wydarzenia w Będominie.  Nowy Dąb Wybickiego został uroczyście posadzony przez kierującego programem namnażania dębów, dr. hab. Pawła Chmielarza z Instytutu Dendrologii, wspieranego przez jego zespół z Kórnika oraz pracowników Muzeum i leśników z Nadleśnictwa Kościerzyna.

2019-05-10
Dąb Wybickiego w Będominie (2013 r.) – fot. Krzysztof Borkowski

2019-05-10
Sadzenie klonu – fot. Adam Kiedrowski, www.nowepomorze.pl

29 kwietnia 2019 r. KLON RUSA W ROGALINIE

Dzięki uprzejmości dr. hab. Pawła Chmielarza z Instytutu Dendrologii w Kórniku otrzymaliśmy więcej wiadomości nt. seminarium, jakie odbyło się kilkanaście dni temu w Rogalinie (info z 15 kwietnia 2019 r.). Uważam, że dla wielu z nas są to nowe i ciekawe informacje.

Prace nad rozmnażaniem dębów pomnikowych metodą in vitro prowadzi Pracownia Biologii Rozmnażania i Genetyki Populacyjnej, Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Pięcioletnie badania były finansowane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Na jednym z udostępnionych zdjęć widać ukorzeniane pędy dębów w komorze fitotronowej. Obok komory stoi dr Chmielarz i jego klon (to już dzieło fotografika, p. Tomasza Siudy).

W seminarium uczestniczyło kilkadziesiąt osób, które zostały uwiecznione na zbiorowym zdjęciu, na dębowej polanie. Nowy „Rus” został posadzony przy głównym wejściu do rogalińskiego parku. Klony pomnikowych dębów to skarb, którego posiadanie nie zwalnia z obowiązku troski o okazy mateczne.

2019-04-29
Rogalin - 12 kwietnia 2019 r., fot. Jacek Matuszak

2019-04-29
Rogalin, sadzenie klonu Rusa, fot. Jacek Matuszak

2019-04-29
Kórnik, dr hab. Paweł Chmielarz i klony dębów, fot. Tomasz Siuda

2019-04-29
Kórnik, klon dębu, fot. Tomasz Siuda

19 kwietnia 2019 r. WYKŁAD O DRZEWACH POMNIKOWYCH

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poznaniu zaprasza w dniu ósmego maja br. na wykład poświęcony najpotężniejszym drzewom Polski. Szczegóły na plakacie.

2019-04-19

15 kwietnia 2019 r. KLONOWANIE POMNIKOWYCH DĘBÓW - SEMINARIUM W ROGALINIE

12 kwietnia, w Pałacu w Rogalinie odbyło się seminarium naukowe pt. “Ochrona zasobów genowych najstarszych dębów pomnikowych rosnących w Polsce”. Jego organizatorem był Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu. Podczas seminarium posadzono w parku rogalińskim sadzonkę dębu „Rus” sklonowanego metodą in vitro.